Vlastivěda + Přírodověda

15. 6.

Ve vlastivědě jsme si začali povídat o Evropě, nebo spíše o Evropské unii. Zjisti, kolik je v Evropské unii celkem členských států (vypisovat je nemusíš). Vypiš ale státy, které s Českou republikou sousedí (i s hlavními městy, případně i malou vlajkou).

Využít můžeš učebnici, internet… Je to na tobě.

Přírodověda je nyní věnovaná lidskému tělu. Zabývali jsme se dýchací soustavou (učebnice strana 52). Podle obrázku na této straně rozděl cesty dýchací na horní a dolní. Vypiš, z jakých se skládají částí, můžeš i najít nějakou zajímavost, která by se dýchací soustavy týkala – např. Čím si nejvíce můžeme poškodit plíce? Co jim naopak prospívá? atd atd…

Pěkné léto.

Ondřej Hůlek

 

 

2. 6.

Zdravím.

Vlastivěda – podívali jsme se na nádherný dokument z povedeného cyklu České televize Národní klenoty. Dokument byl o hradu Karlštejn. Dozvíte se určitě řadu zajímavých věcí. Podívejte se na něj

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10361869257-narodni-klenoty/215562235200013-karlstejn-cisarska-klenotnice/

Přírodověda – začínáme se stavbou těla. Základní oporou našeho těla jsou kosti, které tvoří kostru. Mimochodem kostí je v těla asi tak 200!

A opět video, tentokrát o kostech:

https://www.youtube.com/watch?v=wR0fRqRY0Ok

Celý seriál Byl jednou jeden život rozhodně stojí za pozornost.

Mějte se hezky.

Ondřej Hůlek

 

26. 5.

Zdravím Vás.

V přírodovědě jsme si povídali o člověku - v čem se liší od ostatních živočichů, jak funguje jeho tělo, jak se v minulých tisíciletích vyvíjel,... Nakresli proto obrázek z pravěku, ve kterém nezapomeneš zaznamenat některé věci, které souvisely s životem lidí v pravěku (nástroje, oblečení, způsob lovu,... naprosto jak chceš). Prostě udělej obrázek z pravěku, ve kterém bude hrát "hlavní roli" pravěký člověk.

Vlastivěda byla celá o Praze, jejím významu, historii. Shlédli jsme tento výborný dokument o nejznámějších pražských památkách: www.youtube.com/watch?v=97nQUmyDyNE

Koukni na něj i ty.

Ondřej Hůlek

 

19. 5.

Dobrý den,

brzo se uvidíme ve škole. Do sešitu dnes nic dělat nebudete. Za úkol máte procvičovat vlastivědu a přírodovědu například na webu https://rysava.websnadno.cz/, ve kterém jste už pracovali. Je tam ale toho tolik, že si nemyslím, že jste udělali všechno. Zkuste se podívat do některých odkazů – samozřejmě vlastivěda 5“ nebo přírodověda 5“. Za pozornost ale stojí třeba i odkaz zápisy učiva“ nebo odkazy“ (plný zajímavých informací). Pod každým z nich pak najdete ročník, který chcete procvičit – na patřičné číslo kliknete...

Můžete vyzkoušet i úkoly z jiných předmětů.

Tak brzy nashledanou a dejte si do pořádku sešity.

Zdraví Vás

Ondřej Hůlek

 

12. 5.

Hezký den.

Snad se Vám cestovatelská videa z minulého týdne líbila. Dnes využijeme učebnici a sešit.

Tady jsou Vaše úkoly:

PŘÍRODOVĚDA

Velkou následující kapitolou bude nauka o lidském těle. Na novou stránku si v sešitě udělejte výrazný nadpis „Člověk“.

Pod tento nadpis si opište z učebnice tabulku, kterou najdete na straně 48 nahoře. Jde o shodné a rozdílné znaky člověka a lidoopů.

VLASTIVĚDA

Hlavním městem ČR je Praha. Na straně 44 najdeš mapu tohoto města. Naplánuj si podle této mapy procházku od Národního muzea na Pražský hrad a napiš, které památky bys mohl cestou vidět. Nemusíš „jít“ úplně nejkratší cestou (i tak bys toho viděl hodně), ale na druhou stranu neplánuj, že projdeš celé centrum křížem krážem.

Tak to je pro dnešek vše.

Mějte se hezky.

Ondřej Hůlek

 
5. 5
 
Zdravím Vás.

moc chválím všechny, kteří odevzdali okopírované sešity. Některé z nich byly naprosto perfektně zpracované a já jsem byle u nich velice příjemně překvapen. Kdo mi zatím nedodal, udělá tak prosím tento týden.

Vaše práce z učebnice dnes vystřídá video, které - pokud je to možné - shlédnete. Opět navštívíme stránky České televize, kde lze najít opravdu nepřeberné množství přírodopisných i vlastivědných dokumentů. Samozřejmě se v nich můžete probírat sami a vybrat si, co Vám nejlépe vyhovuje. Dnes se ale podíváme na cyklus "Na cestě".

Jde o obrovské množství cestovatelských dokumentů z celého světa. My ale rozhodně zůstaneme v Česku, nebo nejdále se budeme pohybovat po Evropě. Vyberte si jakýkoliv díl, který je o místu, kde jste už někdy byli, nebo byste se tam rádi podívali, nebo je pro Vás jakkoliv zajímavé. Na díl se podívejte. Do sešitu si udělejte pár krátkých poznámek - co Vás zaujalo,...

Tady jsou stránky pořadu:

www.ceskatelevize.cz/porady/1185966822-na-ceste/dily/

Hlavně si to užijte a třeba tam najdete i nějakou inspiraci pro Vaše příští výlety.

Mějte se hezky.

Ondřej Hůlek

 

28. 4.

Přeji krásný den!

V minulém týdnu jste pracovali na www.rysava.websnadno.cz. V tom samozřejmě můžete pokračovat i nadále. Vše si zapisujte do sešitu.

Na tento týden Vás čeká toto:

PŘÍRODOVĚDA

K výchovnému a přírodovědnému účelu slouží zoologické a botanické zahrady. Vypište několik ZOO a botanických zahrad v ČR. Zkuste – pokud můžete – zjistit, které vzácné druhy rostlin a živočichů v nich najdeme. Které z nich leží poměrně nedaleko? Byli jste tam někdy? Co zajímavého jste viděli?... Zpracujte dle vlastního uvážení. Můžeš udělat obrázek, prostě udělej, jak nejlépe umíš.

VLASTIVĚDA

Česká republika má některá „nej“. Na straně 42 v učebnici jich několik najdeš. Vypiš si do sešitu prvních 10.

Do největšího národního parku u nás se můžeš podívat třeba tady: 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10582479956-klenoty-nasi-krajiny/416235100151008-sumava/

Pokud je to možné, pošlete mi do příštího týdne ofocené zápisky Vašich sešitů na hoolek@gmail.com.

Osobně zkontroluji až po návratu do školy.

Tak se mějte krásně.

Ondřej Hůlek

 

 

21. 4.

Moc Vás zdravím,

dnes se podíváte na www.rysava.websnadno.cz/, kde najdete mnoho cvičení, kvízů, křížovek. Využívejte tento web i pro jiné předměty. Myslím, že je to dobrý zdroj k procvičování celé řady témat.

VLASTIVĚDA

Pro opakování historie můžete použít tato cvičení (jde o doporučení):

www.rysava.websnadno.cz/Vlastiveda-dejepis-5roc.html

Těch možností je celá řada, k řešení samozřejmě můžete použít sešit, učebnici i internet,...

Tady najdete spíše "zeměpisnou" vlastivědu - zde pracujte určitě:

https://www.rysava.websnadno.cz/Vlastiveda-zemepis-5roc.html

Zaměřte se na cvičení, která se týkají našeho kraje (Východní Čechy), Prahy... Zkusit ale můžete cokoliv. Opět si na pomoc vezměte jakýkoliv zdroj informací - tedy pokud si nebudete vědět rady.

PŘÍRODOVĚDA

www.rysava.websnadno.cz/Prirodoveda-5rocnik.html

- zde se zaměřte na ten levý sloupec (podnebné pásy, podmínky života na Zemi, atd...)

Do sešitů si napište tuto www adresu www.rysava.websnadno.cz a jen názvy kvízů (cvičení), které jste dělali. Je prostě nutné zaznamenávat Vaši činnost. Navíc sešit bude součástí Vaší klasifikace na konci roku. Tak si ho dejte z obou předmětů do pořádku.

Hlavně se ale opatrujte a užívejte si jaro.

Pomáhejte doma a čtěte.

Ondřej Hůlek